שיטת הניקוד של משרד הרישוי

השיטה יכולה להראות מסובכת תחילה אך ככל שמעמיקים מבינים ביתר קלות את המצב. כמו כן עורכת דין מאיה אלקריף מכירה היטב את שיטת הניקוד מתוקף תפקידה דאז במשרד התחבורה. אם כך ננסה להסביר ולשפוך קצת אור על שיטת הניקד של המשרד נכון ליום כתיבת המאמר.

אם גם אתם צברתם נקודות עקב עברת תנועה כזו או אחרת, בטח תרצו לדעת יותר על שיטת הניקוד של משרד הרישוי. מיד נפרט עוד על שיטת הניקוד הזו אבל כדאי שתדעו שיש לשיטה מטרה – מעקב אחרי עבירות התנועה השונות שביצעו נהגי ישראל.

שיטה זו מצטרפת לשיטות ענישה נוספות (קנסות, פסילה ועוד) והיא מדורגת, כלומר כל עבירה נושאת בחובה מספר נקודות בהתאם לחומרתה. אולי תופתעו אבל בשיטת הניקוד של משרד הרשוי מופיעות 73 עבירות ומיד ניתן דוגמאות. ובמידה שתהיתם – שיטת הניקוד של משרד הרשוי היא חלק מתקנות התעבורה. לא מאמינים ? בדקו את סעיף 69 א' לפקודת התעבורה.

אמנם העבירות נרשמות לחובתכם ע"י משטרת ישראל אבל הן מועברות אוטומטית למשרד הרשוי, כך שהמשמעות אחת – גם אם לא שילמתם את הקנס בגין עבירת התנועה וגם אם עבר המועד לערעור (לרוב 90 יום), עדיין הנקודות נצברות לחובתכם ויכולות להינקט נגדכם סנקציות שיפורטו מיד.

ואולי תותפעו, אבל גם זה קבוע בחוק סדר הדין הפלילי סעיף 229 (ח2) ואתם מוזמנים לבדוק אותנו כמובן.

שיטת ניקוד משרד הרישוי – ההגיון מאחורי השיטה

למעשה, מלבד מטרת העל שדיברנו עליה קודם לשיטת הניקוד של משרד הרישוי יש מטרות נוספות, למשל הרתעת נהגים מביצוע של עבירות תעבורה, הגנה ושמירה על הולכי הרגל והנהגים האחרים, שיפור הנהיגה והיא אפילו משמשת כמכשיר לזהוי עברייני תנועה. אבל זה לא הכל, כי לשיטת הניקוד של משרד הרישוי יש עקרונות וזה המקום להציגם, למשל :

 1.      זמן
  *    למי שצבר עד 22 נקודות הנקודות תקפות למשך שנתיים מיום ביצוע העביר
  *     למי שצבר מעל 22 נקודות הן תקפות למשך 4 שנים.
 2. הצטברות – הנקודות מצטברות ואינן גורעות מהסמכויות האחרות של משרד הרישוי

שיטת ניקוד משרד הרישוי – הסנקציות

משרד הרשוי מטיל סנקציות שונות בשל צבירת נקודות בהתאם למספר הנקודות כמפורט :

 1. נהג שצבר 12-22 נקודות יתבקש לבצע קורס בנהיגה נכונה תוך חצי שנה. הקורס נמשך 12 שעות לימוד והנהג יתבקש לעמוד במבחן שנערך בסופו.
 2. נהג שצבר 23-34 נקודות יתבקש לבצע קורס מתקדם בנהיגה נכונה. גם קורס זה נמשך 12 שעות ובסופו מבחן
 3. נהג שצבר מעל 36 נקודות ידרש לעבור שוב מבחן עיוני. בנוסף, רשיונו של אותו נהג יפסל למשך 3 חודשים.
 4. נהג שצבר לפחות 36 נקודות תוך 6 שנים או 72 נקודות בכלל ל – מבחן מעשי, מבחן עיוני ובדיקות רפואיות. בנוסף, רשיונו של אותו נהג יפסל ל-9 חודשים.
 5. והערה – הנקודות אינן נמחקות לאחר ביצוע העונש, אלא נשארות בתוקף בהתאם למספר הנקודות כפי שפורט קודם לכן. כלומר, צבירה של עד 22 נקודות תקפה למשך שנתיים וצבירה של יותר מכך תקפה ל-4 שנים. המלצה שלנו : אל תוותרו על קורס הנהיגה הנכונה משתי סיבות –
 6. זה אף פעם לא מזיק ואפילו מועיל
 7. כל עוד לא תעברו את הקורס הנקודות ימשיכו להצטבר והסנקציות עלולות להחמיר.

שיטת ניקוד משרד הרשוי – הנקודות

מיד ניתן דוגמאות לעבירות תנועה נפוצות ולנקודות שהן נושאות בחובן, אבל יש לזכור שזו רשימה חלקית בלבד כי כאמור ברשימה המלאה מופיעות (נכון להיום) 73 עבירות. לנוחותכם דירגנו את העבירות לפי מספר הנקודות, למשל :

·         6 נקודות – נהג שלא הציג רשיון רכב בעת בדיקת שוטר, נהיגה בקלות ראש ועוד

·         8 נקודות – נהיגה ללא רשיון נהיגה או עם רשיון נהיגה שפקע תוקפו לפני 10 שנים, נהיגה שגרמה לחבלה, נהיגה עם רשיון שאינו תקף לסוג הרכב, נהיגה שמסכנת חיים של אנשים אחרים ועוד

·         10 נקודות – נהיגה בשכרות, נהיגה בזמן פסילת רשיון, הפקרת נפגע (תאונת פגע וברח), גרימת מוות בשוגג, נהיגה ברמזור אדום ועוד

נשמע לכם מסובך?

אתם לגמרי צודקים ואנחנו גילינו דרך פשוטה להימנע מכל הבלגן – פשוט סעו כחוק וחסכו מעצמכם את הטרחה, אך בכל זאת אם המצב קרא , פנו אל עורך דין לענייני שיטת ניקות ותעבורה

 

תכנים נוספים שיכולים לעניין:

עו"ד לענייני משרד הרישוי

עו"ד לענייני נהיגה בשכרות

עו"ד לענייני דיני מקרקעין

חייג כעת אל עו"ד תעבורה בירושלים – מאיה אלקריף טל: 072-3384701

צרו איתנו קשר עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני