עורך דין לענייני צוואות וירושה 

אם אתם מחפשים עורך דין צוואות וענייני ירושה בירושלים, בטח תשמחו לדעת שהגעתם למקום הנכון ואנחנו חושבים שזה הזמן לעשות קצת סדר. ובמילים אחרות – להסביר מהי צוואה, את סוגי הצוואות הקיימות ואת חשיבותה של הצוואה. אז מוכנים?

מהי צוואה? ומדוע כדאי לבצע צוואה עלי ידי עורך דין!

צוואה היא מסמך שבו מצהיר אדם על רצונו בכל הנוגע לרכושו וקניינו לאחר מותו, כלומר עזבונו. מכיוון שצוואה היא מסמך משפטי לכל דבר ועניין, מומלץ לערוך אותה אצל עורך דין צוואות וענייני ירושה בירושלים, תל אביב או בכל מקום אחר מסיבה אחת – רק עורך דין שכזה מבטיח שהצוואה תיכתב ללא השפעה/כפייה/לחץ של אדם כלשהו.

לכן, החוק קבע שניתן לכתוב צוואה מגיל 18 ומעלה ושכותב הצוואה צריך להיות בריא בנפשו, כלומר לא הוכרז ע"י בית המשפט כסובל ממחלת נפש או מלקוי שכלי כלשהו. בנוסף, החוק קבע 5 סוגי של צוואות שנחשבים לתקפים ולידיעתכם – כל צוואה שאינה מתאימה לאחד הסוגים הנ"ל אינה בעל תוקף משפטי, כך שהיא צפויה לגרום לבעיות משפטיות בעתיד.

סוגי צוואות שכדאי להכיר

 1. צוואה בכתב יד – צוואה זו נושאת תאריך, נכתבה ע"י האדם עצמו וחתומה בחתימתו. מכיוון שצוואה זו אינה מנוסחת ע"י עורך דין צוואות וענייני ירושה בירושלים, בתל אביב ובכל מקום אחר היא נחשבת לבעייתית מסיבה אחת – היא יכולה לכלול שגיאות שיגרמו לפסילתה ע"י בית המשפט. לכן, כתיבת צוואה מסוג זה אינו מומלץ.
 2. צוואה בעדים – זוהי צוואה בכתב שכוללת תאריך ונושאת את חתימתו של האדם עצמו ושני עדים. מומלץ שצוואה מסוג זה תיערך ע"י עורך דין צוואות וענייני ירושה בירושלים, בתל אביב ובכל מקום אחר משתי סיבות : כך יימנעו בעיות שיכולות לגרום לפסילת הצוואה וכך יובטח שהחתימות ייעשו במועד חתימת הצוואה.
 3. צוואה בפני רשות – צוואה זו היא צוואה בעל פה שנעשית בפני נוטריון, שופט או רשם לענייני ירושה וכוללת את אישור לגבי מועד עריכת הצוואה וחתימה. צוואה מסוג זה נחשבת למומלצת במיוחד.
 4. צוואה בעל פה (צוואת שכיב מרע)- זוהי צוואה בעל פה שנעשית בפני שני עדים ועליהם מוטלת חובה כפולה :
 • לכתוב את עיקרי הצוואה בזכרון דברים כולל התאריך והנסיבות שהביאו לכתיבה
 • להפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה.
 1. עם זאת, צוואה זו נעשית אך ורק ע"י חולה אנוש או מי שסבור שימיו ספורים. לכן, צוואה זו מתבטלת לאחר חודש במידה והאדם עודנו בין החיים ולא נפטר כפי שחשש.

חשיבת הצוואה

צוואה היא הדרך של אדם בעל נכסים כאלו ואחרים להבטיח שיעשה ברכושו ובקניינו כרצונו, כלומר שלא יהיו מלחמות ירושה ושישמרו האינטרסים של המנוח כפי שהורה עוד בחייו. הצוואה הינה כמתן כבוד אחרון למת ולרצונותיו השונים ולכן חשיבותה כפולה : הן מבחינה משפטית והן מבחינה מוסרית.

יתרה מזאת החוק מתיר לאדם הכותב את צוואתו לעשות כרצונו וצוואתו גוברת על החוק. למשל, ניתן לכתוב צוואה הגוברת על הוראות חוקי הירושה השונים (לדוגמא להדיר יורשים מסוימים מזכויותיהם החוקיות, להעדיף יורשים אחרים וכו'. ) למעשה, ברגע שאדם כתב את צוואתו חוק הירושה אינו תקף לגביה.

בנוסף, לצוואה יש חשיבות במקרה של אנשים עריריים מסיבה אחת – במידה ואין לאדם קרובי משפחה מדרגה ראשונה, כל רכושו במידה ואין צוואה עובר בשלמותו לידי מדינת ישראל. כמו כן כדאי לערוך צוואות במקרים הבאים :

 • זוג שמנהל חיים משותפים ללא נישואין
 • זוג בהליכי פרידה או גרושין
 • משפחה שאחד מבניה מוגבל מבחינה נפשית או גופנית, כך שלא תהיה ביכולתו לכלכל את עצמו בעתיד
 • זוג עם ילדים מנשואין קודמים
 • בני זוג מאותו המין
 

תכנים נוספים שיכולים לעניין:

תביעות וייצוג לדיני תעבורה

ייצוג לתביעות נהיגה בשכרות

עו"ד לענייני דיני מקרקעין

בירורים לניקוד משרד הרישויי

עו"ד תעבורה בירושלים – מאיה אלקריף טל: 072-3384701

צרו איתנו קשר עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני