עורך דין ליטיגציה

ליטיגציה היא השם הלועזי של תחום ההתמחות של עורכי דין וטוענים רבניים בבית המשפט, שבעברית הוא מכונה התדיינות. עורך דין המתמחה בליטיגציה מכיר את סדרי הדין ויודע כיצד לפעול במסגרת המגבלות, במטרה לייצג בצורה הטובה ביותר את מרשו. הייצוג כאמור כולל הצגת טיעונים בבית המשפט, חקירת עדים וכל הקשור בדיון המשפטי בפועל. מה בין ליטיגציה לבין סוגי ייצוג משפטי אחרים? מה החשיבות של ליטיגציה בתחום הנזיקין? מהם המאפיינים של מומחה איכותי בתחום?

ליטיגציה לתביעות נזיקין

ההפרדה בין ליטיגציה בתחום הנזיקין וליטיגציה בכלל לבין סוגי ייצוג אחרים, קנתה לה שביתה בישראל רק בשנים האחרונות, אף שהיא איננה מוחלטת. בניגוד למצב בישראל, הפרדה כזאת מתקיימת בהצלחה באנגליה ובמדינות אחרות בהן נהוגה שיטת המשפט האנגלית. עורך דין המופיע בבית המשפט (barrister) מתמחה בתחום זה, בעוד מי שאיננו עושה זאת (solicitor) עוסק רק בעניינים אחרים (חוזים, ייעוץ משפטי וכיו"ב). עורכי דין העוסקים בייעוץ משפטי אמונים על בדיקת חוזים ועריכה שלהם, בדיקת הייתכנות של עסקה בהסתמך על תקדימים משפטיים וכיוצא באלה פעולות. עם זאת, מי שהוא אשף בעניינים פרוצדוראליים, איננו בהכרח אדם שיוכל להיות טוען טוב בבית המשפט.

  1. כתיבת צוואה וייצוג משפטי 
  2. דיני תעבורה ונהיגה בגילופין

 

עורך דין העוסק בליטיגציה הוא בדרך כלל אדם רהוט, בעל חשיבה מהירה ויכולת מצוינת להסיק מסקנות ולתכנן מהלכים משפטיים כמה וכמה צעדים קדימה. התכנון חייב להתבצע מראש, אבל יש חשיבות מרובה גם בהסקת מסקנות מהירה תוך כדי הדיון המשפטי, התייחסות לעובדות חדשות או למצבים חדשים המתעוררים תוך כדי המשפט ושזירה שלהם בזמן אמת אל תוך מסכת הטיעונים בזכות מרשו.

עורך דין לליטיגציה בתחום הנזיקין והחשיבות שלה

מנקודת ההתייחסות כפי שהוסברה לעיל, ליטיגציה בתחום הנזיקין חשובה במיוחד. זאת, בעיקר מפאת העובדה שהתחום הזה איננו שחור ולבן, ויש בו מאות, ואולי אלפי גוונים של אפור. בסיכומו של עניין, התוצאות במשפט נקבעות במידה רבה על פי היכולת של עורך הדין להציג את הטיעונים שלו בצורה טובה, נכונה ובעיקר – משכנעת. אם לתאר בצורה מדויקת את המצב – עורך דין המתמחה בליטיגציה חייב, בראש ובראשונה, לשכנע את השופטים במשפט הספציפי שבו הוא טוען, בצדקת הטיעונים והטענות שלו. כיון שבישראל אין חבר מושבעים, השופט, או השופטים היושבים בדין, הם הגורם שיכריע, בסיכומו של עניין, לשבט או לחסד. מעבר לפסק הדין, גם גזר הדין תלוי במידה רבה ביכולת של עורך הדין לשכנע את השופטים בצדקת הבקשה שלו להקלה בעונש מחד, או מאידך להגדלת הפיצויים שישולמו למרשו במקרה של ליטיגציה בתחום הנזיקין. זאת, בהתייחס לפסק הדין, לתקדימים ולגורמים או לנסיבות מיוחדות אחרות.

ליטיגציה ופעולות אחרות

בהמשך לאמור לעיל, חשוב לדעת כי ליטיגציה בתחום הנזיקין, כמו בכל תחום אחר, איננה עומדת בפני עצמה. הטיעונים מבוססים על חומר משפטי טוב, שגם על ההשגה והעיבוד שלו אחראי עורך הדין באותה המידה שהוא אחראי על הצגת הטיעונים. בתחום הנזיקין הדבר חשוב על אחת כמה וכמה, כיון שמדובר בתחום שהוא מלכתחילה מסובך, ושהעובדות בו נתונות במקרים רבים לפרשנות ולשיקול דעת נרחב של היושבים בדין.

אחת התכונות החשובות של עורך דין שעיסוקו ליטיגציה בתחום הנזיקין, כמו בכל תחום אחר, היא האומץ והיכולת, שלעיתים קרובות יש בה צורך, לעמוד בפני בית משפט, מכובד וגבוה ככל שיהיה, ולבקש צדק עבור מרשו. זאת, בין אם באמצעות תקדימים ומתן פרשנות מרחיבה לחוק ובין אם באמצעות ראיות חדשות התומכות בדעתו, תוך הצגת הדברים בצורה רהוטה ומשכנעת. בחירת מומחה איכותי עשויה להיות ההבדל בין כישלון לבין הצלחה במשפט.

 

 

תכנים נוספים שיכולים לעניין:

להרחבה בנושא צוואות וייצוג משפטי 

תביעות וייצוג לדיני תעבורה

ייצוג לתביעות נהיגה בשכרות

בירורים לניקוד משרד הרישוי

 

 

עו"ד תעבורה בירושלים – מאיה אלקריף טל: 072-3384701