עורך דין לדיני פשיטת רגל והוצאה לפועל בירושלים

אם אתם מחפשים עורך דין הוצאה לפועל ופשיטת רגל בירושלים, בתל אביב ובכל מקום אחר בארץ כדאי שתדעו תחילה את ההבדל ביניהם. מיד נסביר את ההבדל בין פשיטת רגל להוצאה לפועל, אבל אנחנו ממליצים לפנות לעורך דין הוצאה לפועל ופשיטת רגל בירושלים, בתל אביב ובכל מקום לצורך קבלת יעוץ ספציפי.


 פשיטת רגל

פשיטת רגל היא תהליך החל על חייבים יחידים בלבד, כי חברות חדלות פרעון עוברות תהליך אחר בשם פירוק ותאגידים חייבים עוברים פירוק והבראה. לתהליך פשיטת רגל 2 מטרות :

  1. לאפשר לחייב לקבל הגנה מנושיו לצורך התחלה מחדש
  2. לחלק את נכסיו של החייב באופן מסודר בין נושיו לפי עדיפות שנקבעה בחוק.

להמשך קריאה: עורך דין צוואות וענייני ירושה בירושלים


קיומו של הליך מסודר לפשיטת רגל נחשב כיום לחלק מהחיים הכלכליים המודרנים. למעשה, יש הרואים בקיומו של הליך זה אינטרס ציבורי מכמה סיבות : לחברה יש עניין מוסרי לאפשר לאנשים פרטיים לקבל הזדמנות שנייה מבחינה עסקית, לעודד פעילות עסקית בעוד הנושים שואפים לקבל את המגיע להם מבחינה כלכלית

יחסית לעולם הליך פשיטת הרגל בארץ נחשב למודרני במיוחד לעומת אירופה. למעשה, החוקים הראשונים שנחקקו בתחום באירופה ראו בפושט הרגל עבריין, למשל באנגליה נחקק חוק ב-1542 שקבע עונשים על פושטים הרגל – ממאסר בפועל ועד גזר דין מוות.

בארץ נקבעה פשיטת הרגל באמצעות פקודת פשיטת הרגל מ-1980 ונקבע גוף שמפקח על הנושא – הכונס הרשמי שהוא אגף של האפוטרופסות הכללית במשרד המשפטים. הסיבה לקביעת גוף רשמי וממשלתי שאמון על הנושא היא אחת – הליך זה מערב צדדים רבים וראוי שייצוגו בידי צד שלישי וניטרלי כמו הכונס הרשמי. למעשה, לכונס הרשמי יש שני תפקידים בהליך פשיטת הרגל :

  • הוא משמש כנאמן עד שבית המשפט ממנה נאמן אחר
  • לאחר מנוי נאמן הכונס הרשמי משמש כמפקח על הנאמן

מהו הליך הוצאה לפועל

הוצאה לפועל היא הליך משפטי שמשמש אדם לצורך מימש פסק דין שנפסק לטובתו, למשל לצורך מימוש זכויות כספיות כלשהן כמו משכנתא. ההוצאה לפועל בארץ מוסדרת בחוק ההוצאה לפועל מ-1967 ומבוסס על לשכות ההוצאה לפועל. ללשכות אלו סמכות משפטית : הן פועלות במקביל לבית המשפט השלום ובראשן עומד רשם הוצאה לפועל .

עם זאת, תפקידו של רשם ההוצאה לפעול נחשב למנהלי והוא קובע את ההסדרים לביצוע פסקי דין. כלומר, הוא עושה שימוש בכלים כמו עיקולים, צוי תשלום ואפילו פקודות מאסר אך הוא אינו מערער על הנכתב בפסקי הדין. בניגוד לערכאות משפטיות אחרות בהוצאה לפועל פועלים 3 גופים :

  • הזוכה – האדם שהגיש את פסק הדין או שנקבעו לזכותו כספים והוא יכול לממשם באמצעות עיקול מטלטלין, עיקול מקרקעין, עיקול של נכסי החייב הנמצאים בידי צד שלישי (עיקול ביד צד שלישי), תפיסת נכסים של החייב (ביצוע בעין), צו עיכוב יציאה מהארץ, הפקעת רשיון נהיגה של החייב וכן באמצעות צווי הבאה וצווי מאסר
  • החייב –האדם שכנגדו הוגשו פסקי הדין ושנקבעו לחובתו כספים.
  • המחזיק – אדם נוסף שחייב כספים או שמחזיק בנכסים ששייכים לחייב, כך שהזוכה יכול לקבל את אותם הכספים או הנכסים מתוקף פסק הדין שנקבע לזכותו.

עצירת הליכי גבייה בהוצאה לפועל

למרות ההבדלים יש לזכור ששתי המערכות (פשיטת רגל והוצאה לפועל) שייכות שתיהן לאותה מערכת משפטית, כך שייתכנו מקרים בהם הן ייפגשו. למשל : כאשר החייב מוכרז כפושט רגל כל הליכי ההוצאה לפועל כנגדו מעוכבים. יתרה מזאת, במידה ומתקבל צו הפטר בהליכי פשיטת הרגל שלו – כל הליכי הגבייה כנגדו בהוצאה לפועל נעצרים.

לכן אנחנו ממליצים ליצור קשר עם עורך דין הוצאה לפועל ופשיטת רגל בירושלים, בתל אביב ובכל מקום אחר כדי לקבל יעוץ ספציפי. למשל להינות משנוי 29 לחוק ההוצאה לפועל מ-2009 שנקרא "המסלול המקוצר" שמהלכו מנוהל התיק במהירות, ללא בירוקרטיה ותוך שמירת החוב נמוך ככל הניתן. למרות שאין צורך בסיוע משפטי במסלול זה אנחנו ממליצים לא לוותר עליו מסיבה אחת – זה יכול רק להועיל.

 תכנים נוספים שיכולים לעניין:

כתיבת צוואות ומימוש

תביעות נזיקין רכוש

תביעות נזיקין גוף

תעבורה – נהיגה בשכרות

שיטות ניקוד משרד הרישוי

בדיקות ממלז

עו"ד תעבורה בירושלים – מאיה אלקריף טל: 072-3384701

צרו איתנו קשר עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני